Staehli and Esselink take Ontario 10,000m championship titles

Julie-Anne Staehli (Physi-Kult Kings) took the Women’s 10,000m Provincial Championship title with a time of 34:12.17, while, in the Men’s race,

Evan Esselink of Speed River TFC took the gold with a time of 29:49.14. The Championships were hosted at Western Stadium in London on Saturday May 13 by London Runner Distance Club. This was the 12th consecutive year in which LRDC has hosted this prestigious event.

 

Full results below:







Licensed to London Runners Distance Club
                                      HY-TEK's Meet Manager 2017-05-14 02:02 PM
                         RCLDS #1: The London 10,000m                          
                     TD Stadium, London, ON  - 2017-05-13                      
                                    Results                                    
 
Women Open 800 Meter Run Open
================================================================================
    Canadian: * 1:57.02  2016-08-20  Melissa Bishop, Canada                    
     Ontario: R 1:57.02  2016-08-20  Melissa Bishop (88), Ottawa Lions         
       RCLDS: ! 2:05.74  2011-05-24  Melissa Bishop, Ottawa Lions TFC          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1 Charlotte Ward            96 Speed River Tfc      2:09.35    2:14.33  
  2 Sarah Welch               97 Speed River Tfc      2:14.42    2:20.38  
  3 Kara Blair                98 Physi-Kult Kings     2:13.00    2:21.60  
  4 Francesca Maltais         98 Speed River Tfc      2:16.00    2:22.89  
 
Women Open 1500 Meter Run Open
================================================================================
    Canadian: * 4:00.27  1985-09-30  Lynn Williams, Canada                     
     Ontario: R 4:02.29  2005-08-28  Carmen Douma-Hussar (77)                  
       RCLDS: ! 4:06.82  2015-06-21  Nicole Sifuentes, Unattached              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Katelyn Ayers             95 Speed River Tfc      4:20.00    4:26.02  
  2 Brogan MacDougall         00 Physi-Kult Kings     4:28.00    4:26.77  
  3 Carise Thompson           92 Speed River Tfc      4:20.00    4:26.86  
  4 Sophia Watts              94 Unattached N         4:20.00    4:33.29  
  5 Philippa Aukett           84 London Runner Di     4:40.00    4:41.75  
  6 Bettina Boucher           96 Unattached Ontar     4:37.00    4:43.52  
  7 Jessica White             92 Unattached Ontar     4:50.00    4:47.93  
  8 Sarah Wismer              96 Speed River Tfc      4:39.00    4:48.54  
  9 Julia Cameron             02 Toronto West         5:07.00    5:07.39  
 10 Skyler Bonk               05 London Legion TF     5:15.57    5:15.95  
 11 Arielle Aitken-Guignard   03 London Legion TF     5:28.00    5:28.23  
 12 Cerena Aitken- Guignard   05 London Legion TF     5:42.00    5:46.27  
 
Women Open 10000 Meter Run Open
================================================================================
    Canadian: * 31:41.59  2015-05-02  Natasha Wodak                            
     Ontario: R 31:44.74  2003-05-02  Courtney Babcock (72)                    
       RCLDS: ! 33:10.47  2011-05-08  Megan Brown, Athletics Toronto           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Julie-Anne Staehli        93 Physi-Kult Kings    33:45.00   34:12.17  
  2 Kait Toohey               88 Unattached Ontar    37:20.00   36:19.30  
  3 Katrina Allison           94 Speed River Tfc     33:20.00   36:40.82  
  4 Molly Steer               95 Physi-Kult Kings    38:30.00   37:48.30  
 -- Claire Sumner             95 Physi-Kult Kings    34:06.00        DNF  
 
Men Open 800 Meter Run Open
================================================================================
    Canadian: * 1:43.68  2008-07-29  Gary Reed, Canada                         
     Ontario: R 1:43.95  2016-07-22  Brandon McBride (94), Windsor Legion      
       RCLDS: ! 1:47.23  2015-06-28  Anthony Romaniw, Speed River TFC          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mostafa Elkurdy           96 Speed River Tfc      1:53.00    1:51.80  
  2 Tommy Land                94 Speed River Tfc      1:48.82    1:55.01  
  3 Caleb Main                98 Speed River Tfc      1:54.00    1:55.29  
  4 Alex Broekhuyse           99 Monte Cristo         1:55.87    1:56.76  
  5 Sam Wyatt                 00 Huron-Perth          1:57.00    1:57.19  
  6 Jacob Smith               90                      1:55.00    1:57.76  
  7 Joshua Zelek              01 Huron-Perth          1:59.00    1:59.83  
  8 William McBurney          08 London Runner Di     3:10.00    3:06.71  
  9 Griffin Wick              07 London Runner Di     3:30.00    3:34.16  
 
Men Open 1500 Meter Run Open
================================================================================
    Canadian: * 3:31.71  2000-06-30  Kevin Sullivan (74), Windsor Legion       
     Ontario: R 3:31.71  2000-06-30  Kevin Sullivan (74), Windsor Legion       
       RCLDS: ! 3:37.51  2012-06-22  Taylor Milne, Speed Rivert Track Club     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ryan Harmer               01 Huron-Perth          4:30.00    4:31.29  
  2 Stephen Robinson          00 London Runner Di     4:40.00    4:32.74  
  3 Ben Miske                 02 Toronto West         4:30.00    4:35.05  
  4 Owen Peters               03 London Runner Di     5:00.00    4:48.72  
  5 Heath McAllister          04 London Runner Di     5:15.00    4:54.27  
  6 Tanner Atkinson           04 Windsor Legion T     4:40.00    4:55.10  
  7 Gary G Cassel             68 Jamcan Inter         5:00.00    5:03.47  
  8 James Koch                03 Huron-Perth          5:03.00    5:05.86  
  9 Seth Sommerfreund         05 London Runner Di     5:30.00    5:29.39  
 10 Simon Veitch              06 London Runner Di     5:30.00    5:30.04  
 11 Hayden Agar               04 London Runner Di     5:45.00    5:31.02  
 12 Ian McAllister            05 London Runner Di     5:40.00    5:36.77  
Section  2  
  1 Josh Kellier              97 Speed River Tfc      3:51.00    3:46.54  
  2 Kyle Madden               98 Speed River Tfc      3:52.50    3:47.51  
  3 Connor Black              96 Speed River Tfc      3:48.00    3:48.04  
  4 Christopher Dulhanty      92 Speed River Tfc      3:46.00    3:53.01  
  5 Delohnni Nicol-Samuel     91 Speed River Tfc      3:46.20    3:53.32  
  6 Hunter Andrin             93 London Western T     3:51.00    3:54.74  
  7 Michael Styba             94 U of Toronto TC      3:51.56    3:55.67  
  8 Phil Parrot-Migas         93 London Western T     3:51.00    3:55.71  
  9 Eric Macpherson           93 Newmarker Huskie     3:59.00    3:56.18  
 10 Ciaran Callaghan          95 Newmarker Huskie     4:05.00    4:05.68  
 11 Mitchell Heyink           98 London Western T     4:10.00    4:12.05  
 12 Aaron McQuaid             96 Newmarker Huskie     4:07.00    4:15.08  
 13 Stuart Wilcox             97 Unattached Ontar     4:10.00    4:15.86  
 14 Aidan Attema              97 London Western T     4:07.99    4:17.06  
 15 Ali Ghadghoni             93 Newmarker Huskie     4:07.00    4:17.81  
 -- Mark Patton               97 Speed River Tfc      3:44.80        DNF  
 
Men Open 10000 Meter Run Open
================================================================================
    Canadian: * 27:07.51  2015-05-29  Cameron Levins                           
     Ontario: R 27:30.00  2017-05-05  Mohammed Ahmed (91), Niagara Olympic Club
       RCLDS: ! 28:58.90  2015-05-10  Kelly Wiebe, Saskatchewan                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1 Evan Esselink             92 Speed River Tfc     28:55.00   29:49.14  
  2 Kevin Blackney            91 London Western T    30:50.00   29:57.81  
  3 Sami Jibril               89 Newmarker Huskie    29:43.00   30:00.50  
  4 Hussein Hashi             91 Speed River Tfc     30:20.00   30:05.01  
  5 Brayden Seneca            94 Speed River Tfc     30:00.00   30:24.61  
  6 Eric Wynands              95 Unattached Ontar    30:40.00   30:38.58  
  7 Robert Kanko              96 Physi-Kult Kings    30:40.00   30:39.38  
  8 Ben Workman               97 Speed River Tfc     30:10.00   31:02.52  
  9 Mark Schmidt              96 Physi-Kult Kings    30:38.00   31:05.36  
 10 Joey Stel                 96 Newmarker Huskie    31:45.00   31:27.90  
 11 Jonathan Favero           97 Unattached Ontar    31:30.00   31:28.81  
 12 Graeme Law                90 Running Room        31:30.00   31:42.03  
 13 Jelmer Van Den Hadelkamp  96 Caltaf Athle        31:40.00   31:54.19  
 14 Brett Crowley             94                     32:30.00   32:09.37  
 15 Michael Gill              77 Lions Valley        32:29.00   32:32.04  
 16 Derek Patterson           98 Lakehead Run        32:30.00   32:47.83  
 17 Esteban Clavijo           91 Newmarker Huskie    32:59.00   32:57.48  
 18 Jamie Tarling             94 Newmarker Huskie    32:45.00   33:56.81  
 19 Simon Rayner              64 U of Toronto TC     36:00.00   36:00.82  
 20 Jeremy Walsh              75 London Runner Di    35:30.00   36:54.66  
 21 Walter Faion              60 U of Toronto TC     40:00.00   42:25.01  
 -- Christopher Dulhanty      92 Speed River Tfc     29:59.99        DNF
0