Team Ontario Canada Summer Games Team Announced

Athletics Ontario is pleased to announce the following athletes on being selected for the 2017 Canada Summer Games Team. The team will be competing July 31-Aug 4th in Winnipeg, Manitoba.  Featuring 16 sports, over 250 events and a major cultural festival, the 2017 Canada Games will welcome over 4,000 athletes and coaches and more than 20,000 visitors.

FIRST NAME LAST NAME TEAM NAME
FEMALES
Ally Oulds WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB
Ashley Pryke SISU Throws Club
Autumn Bigger NIAGARA REGIONAL ATHLETICS
Bailey Dell University of Windsor Athletics Club
Brittany Stenekes HAMILTON OLYMPIC CLUB
Dallyssa Huggins Unattached Ontario
Desiree Allan Special Olympics Ontario
Emily Branderhorst SAUGEEN TRACK &  FIELD CLUB
Emma Nero SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB
Grace Tennant SISU Throws Club
Jamilah James EXTREME VELOCITY TRACK CLUB
Jessica Tinney Nemean Lions Athletics
Julia Hanes CRUISERS SPORTS FOR THE PHYSICALLY DISABLED
Kate Current THE SPEED ACADEMY ATHLETICS CLUB
Katelyn Ayers SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB
Katrina Innanen UNIVERSITY OF TORONTO T.C
Kristy Alford Special Olympics Ontario
Kyra Constantine PROJECT ATHLETICS TRACK & FIELD CLUB
Laura Amoi C.A.N.I. Athletics
Lauren Bohn University of Windsor Athletics Club
Lindsay Brandys UNIVERSITY OF TORONTO T.C
Makiah Hunt Bolton Pole Vault
Megan Dunn LONDON WESTERN T.F.C.
Natalia Hawthorn NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB
Nyoka Maxwell C.A.N.I. Athletics
Rachael Wolfs University of Windsor Athletics Club
Rebecca Chouinard ST THOMAS LEGION TRACK & FIELD CLUB
Shyvonne Roxborough SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB
Sylvia Russell DURHAM DRAGONS ATHLETICS
Trinity Tutti SISU Throws Club

 

MALES
Ashton Colaire DURHAM LEGION ATHLETICS
Ben Richardson NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB
Benjamin Cross SISU Throws Club
Benjamin Devito UNIVERSITY OF TORONTO T.C
Daniel Gleason PROJECT ATHLETICS TRACK & FIELD CLUB
Dylan Ritter Unattached Ontario
Eli Pawliw SISU Throws Club
Eric Pomery Special Olympics Ontario
Gaerrisen Freeland I BE FAST TRACK CLUB
Graeme Thompson SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB
Hans Lafleur C.A.N.I. Athletics
Isaiah Christophe CRUISERS SPORTS FOR THE PHYSICALLY DISABLED
Joseph Maxwell SISU Throws Club
Josh Kellier SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB
Joshua Mather LONDON WESTERN T.F.C.
Karson Kowalchuk EXTREME VELOCITY TRACK CLUB
Khamal Stewart-Baynes House of Roots
Locky Butcher LONDON WESTERN T.F.C.
Mackenzie Josie LONDON WESTERN T.F.C.
Marcel Scheele LONDON LEGION TRACK & FIELD ALLIANCE
Nathaniel St. Romain Kingston Track & Field Club
Pierce Lepage Unattached Ontario
Ramzi Abdulahi LONDON WESTERN T.F.C.
Ryan Taylor Unattached Ontario
Ryan Bennett CRUISERS SPORTS FOR THE PHYSICALLY DISABLED
Samuel Adams The Gazelles
Sergio Ráez Villanueva HARBOUR TRACK
Tacuma Anderson-Richards First Attempt Jumps Academy
Tony Elliott SAUGEEN TRACK &  FIELD CLUB

 

0