Athletics Ontario Announces Able-Body Athlete Award Nominees

 

Athletics Ontario is thrilled to announce this years’ able-bodied Athlete Award Nominees. Nominees are selected based on their overall performance for the year and their participation and performance at National and International track meets.

Para-athlete and Athlete of the Year nominations will follow the Rio 2016 Paralympics.

Congratulations to the following able-body athlete awards nominations:

*Nominees are in no particular order.

 

Discipline Category Gender Nominees
Sprints/Hurdles

 

Bantam F Hailey Reid

Kyra Vellinga

Alisha Murray

Siena Sujitno

Sprints/Hurdles

 

Midget F Elizabeth Martin

Anna Witherspoon

Brianna Gayle

Makenzy Pierre Webster

Sprints/Hurdles

 

Youth F Ashlan Best

Xahria Santiago

Keira Christie Galloway

Lauren Gale

Sprints/Hurdles

 

Junior F Natassha McDonald

Mariam Abdul Rashid

Shyvonne Roxborough

Chinque Thompson

Sprints/Hurdles

 

Senior F Crystal Emmanuel

Noelle Montcalm

Nikkita Holder

Phylicia George

Sprints/Hurdles

 

Bantam M Ben Walrond

Aiden Hinsperger

Twasif Kamal

Sprints/Hurdles

 

Midget M Adam Exley

Myles Misener Daley

Dillon Landon

Sprints/Hurdles

 

Youth M Khamal Stewart Baynes

Nathan Friginette

Elcoye Spencer

Sprints/Hurdles

 

Junior M Joseph Daniels

Brandon Letts

Myles Banfield

Sprints/Hurdles

 

Senior M Andre DeGrasse

Aaron Brown

Brandon Rodney

Johnathan Cabral

Distance/XC/Road

 

Bantam F Ella Jackson

Olivia Karn

Abby Ylipahkala

Distance/XC/Road

 

Midget F Cameron Ormond

Emma Everett

Tiana Lostracco

Distance/XC/Road

 

Youth F Jocelyn Chau

Sevanne Ghazarian

Shona McCulloch

Distance/XC/Road

 

Junior F Lucia Stafford

Jazz Shukla

Charlotte Prouse

Branna MacDougall

Distance/XC/Road

 

Senior F Melissa Bishop

Gabriela Stafford

Lanni Marchant

Hilary Stellingwerff

Distance/XC/Road

 

Bantam M Teagan Kukhta

Christian Barida

Max Davies

Distance/XC/Road

 

Midget M Nicholas Mota

Kyle Koyanagi

William Jones

Korbett Cator

Distance/XC/Road

 

Youth M Jordan MacIntosh

John Fish

Ruach Padhal

Distance/XC/Road

 

Junior M Mark Patton

Braydon Rennie

Muhumed Sirage

Robert Heppenstall

Distance/XC/Road

 

Senior M Brandon McBride

Nathan Brennan

Mohammed Ahmed

Eric Gillis

Matt Hughes

Jumps

 

Bantam F Jaden Mullings

Ameila (Amy) Takacs

Nyanna Robinson-Cooper

Tayah DeSousa

Jumps

 

Midget F Autumn Bigger

Korina Black

Sarah Saldutto

Abbey Gibb

Jumps

 

Youth F Alissa Melvin

Carolyn Prins

Katelin Beaudry

Keira Christie-Galloway

Jumps

 

Junior F Dallyssa Huggins

Arabella Alton

Brittany Stenekes

Makiah Hunt

Jumps

 

Senior F Jillian Drouin

Alysha Newman

Kelsie Ahbe

Jumps

 

Bantam M Aiden Hinsperger

Twasif Kamal

Connor Maclean

Jumps

 

Midget M Tyler Denes

Kosaran Gumarathas

Marcus Renford

Armand Malumalu

Jumps

 

Youth M Kenny Siharath

Sam Hall

Matthew Mac Neil

Adam Lee

Jumps

 

Junior M Tristan Slater

Nathaniel Mechler

Daniel Gleason

Thomas Weigal

Jumps

 

Senior M Derek Drouin

Shawnacy Barber

Damien Warner

Aubrey Smith

Throws Bantam F Alexa Windle

Hayley Reid

Amy Weller

Throws Midget F Sarah Ashby

Allison Stephens

Laura Kelly

Alexandria Webb

Throws Youth F Grace Tennant

Trinity Tutti

Marissa Mueller

Throws Junior F Ashley Pryke

Cierra Cassel

Sam Buck

Throws Senior F Brittany Crew

Sultana Frizell

Obeng Marfo

Throws Bantam M Arthur (AJ) Stanat

Tristan Rycombel

Treyton Webb

Throws Midget M Lucas Woodhall

Ryan Jacklin

Callan Saldutto

Jeremy Elliott

Throws Youth M Tony Elliott

Johnny Vanos

Cole Belkwell

Spencer Vanderlaan

Throws Junior M Mark Bujnowski

Joseph Maxwell

Benjamin Cross

Noah Rolph

Throws Senior M Tim Nedow

Tim Hendry-Gallaher

Evan Karkolis

Combined Events Bantam F Jillian Catton

Kyra Vellinga

Tayah Desousa

Combined Events Midget F Sarah Saldutto

Lexi Kundlacz

Ireland Crowther

Combined Events Youth F Megan Dunn

Alissa Melvin

Amanda Black

Combined Events Junior F Dallyssa Huggins

Olivia Leon

Serena Hunt

Combined Events Senior F Jessica Zelinka

Maddie Buttinger

Sara Villani

Combined Events Bantam M N/A

 

 

Combined Events Midget M Caleb Timm

Caelan Brosnan

Tyler Denes

Combined Events Youth M Joshua Mather

Adam Lee

Austin McLeod

Combined Events Junior M Nathaniel Mechler

Sam Fennell

Combined Events Senior M Damian Warner

Pierce LePage

Patrick Arbour